PVS60085MR
DigiKey Part Number
BKPVS60085MR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PVS60085MR
Description
600V 8.5A 3KW DC PS RM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0 ~ 600VDC Output Bench (AC to DC) Power Supply VFD 0 ~ 8.5A Output 3000W Features Memory, Programmable, GPIB, LAN, RS232, and USB Interface
Category
Size / Dimension
20.945" L x 16.535" W x 3.465" H (532.00mm x 420.00mm x 88.00mm)
Manufacturer
B&K Precision
Features
Memory, Programmable, GPIB, LAN, RS232, and USB Interface
Series
Power (Watts)
3000W
Packaging
Box
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
400mV, 0.03% + 3.5mA
Part Status
Active
Voltage Regulation - Line
60mV
Type
Bench (AC to DC)
Voltage Regulation - Load
60mV
Voltage - Supply
170 ~ 265VAC
Current Regulation - Line
4.25mA
Number of Outputs
1
Current Regulation - Load
8.5mA
Voltage - Output
0 ~ 600VDC
Ripple
100mV rms, 500mV p-p
Current - Output
0 ~ 8.5A