H8MMH-1006G
DigiKey Part Number
H8MMH-1006G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
H8MMH-1006G
Description
DIP CABLE - HDM10H/AE10G/HDM10H
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Cable Assembly Rectangular DIP to DIP, Reversed 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Manufacturer
Assmann WSW Components
Color
Gray, Ribbon
Packaging
Bulk
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Usage
Socket (0.1"), Board In
Connector Type
DIP to DIP, Reversed
Cable Termination
IDC
Number of Positions
10
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)