ACOV-SUB-37NB14
DigiKey Part Number
AE11446-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACOV-SUB-37NB14
Description
CONN BACKSHELL 37POS 180DEG GRAY
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position Hinged Backshell Connector Gray 180° Unshielded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACOV-SUB-37NB14 Models
Category
Cable Exit
180°
Manufacturer
Assmann WSW Components
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Primary Material
Plastic
Part Status
Active
Material
Polyamide (PA), Nylon
Accessory Type
Hinged Backshell
Hardware
Cable Clamp
Number of Positions
37
Features
Mating Screws 4-40
Compatible Shell Size
C
Color
Gray
Compatible D-Sub Size
37pos and HD62pos