A-TB508-TJ03D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Image for A-TB508-TJ03D is not available
A-TB508-TJ03D
DigiKey Part Number
A-TB508-TJ03D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB508-TJ03D
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
Assmann WSW Components
Color
Green
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Plug, Female Sockets
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
3
Screw Size
M3
Positions Per Level
3
Torque - Screw
0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Number of Levels
1
Wire Strip Length
7-8mm
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Material
Phosphor Bronze
Plug Wire Entry
180°
Housing Material
Thermoplastic
Termination Style
Screw
Insulation Height
0.594" (15.09mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Base Product Number
Current - UL
20 A