AHDF15A-KG-TAXB
AHDF15A-KG-TAXB
A-HDF15A-KG-TAXB
DigiKey Part Number
123-A-HDF15A-KG-TAXB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-HDF15A-KG-TAXB
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15P R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A-HDF15A-KG-TAXB Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Number of Rows
3
Features
Board Lock
Mounting Type
Voltage Rating
250V