CSU550AP-3
DigiKey Part Number
CSU550AP-3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSU550AP-3
Description
AC/DC CONVERTER 2X12V 550W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 2 Output 12V 12V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSU550AP-3 Models
Category
Current - Output 2
2.5 A
Mfr
Power (Watts)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
94%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 50°C (With Derating)
Type
Front End
Features
DC Input Capable, Hot Swappable, Load Sharing, PMBus™, Standby Output, Universal Input
Number of Outputs
2
Mounting Type
Rack Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
7.28" L x 2.89" W x 1.57" H (185.0mm x 73.5mm x 40.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
BSMI, CB, CCC, cUL KC, TUV, UL
Voltage - Output 2
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
45 A