DA-SOIC14-P127
DigiKey Part Number
4695-DA-SOIC14-P127-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DA-SOIC14-P127
Description
SOIC-14 TO DIP ADAPTER
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SMD to DIP SOIC 14 0.050" (1.27mm) FR4 Epoxy Glass
Category
Package Accepted
SOIC
Manufacturer
Artekit Labs
Number of Positions
14
Packaging
Bulk
Pitch
0.050" (1.27mm)
Part Status
Active
Material
FR4 Epoxy Glass
Proto Board Type
SMD to DIP
Size / Dimension
1.200" L x 0.500" W (30.48mm x 12.70mm)