14-810-90T
DigiKey Part Number
A120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
14-810-90T
Description
CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 (2 x 7) Pos DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing Socket Tin Through Hole, Right Angle, Vertical
Category
Features
Closed Frame
Manufacturer
Aries Electronics
Termination
Solder
Series
Pitch - Post
0.100" (2.54mm)
Packaging
Bulk
Contact Finish - Post
Tin
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Post
200.0µin (5.08µm)
Type
DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Contact Material - Post
Phosphor Bronze
Number of Positions or Pins (Grid)
14 (2 x 7)
Housing Material
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Termination Post Length
0.145" (3.68mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating
200.0µin (5.08µm)
Current Rating (Amps)
1.5 A