AACS773-3ECB200B-PFF-T
DigiKey Part Number
5875-AACS773-3ECB200B-PFF-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AACS773-3ECB200B-PFF-T
Description
CURRENT SENSOR OL 200A 5-CB
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor ±200A 1 Channel Open Loop Bidirectional 5-CB Formed Leads, PFF
Category
Linearity
±0.2%
Mfr
Accuracy
±1%
Packaging
Tube
Voltage - Supply
3.3V
Part Status
Active
Response Time
1.5µs
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
12mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Sensing
Polarization
Bidirectional
Number of Channels
1
Mounting Type
Output
Ratiometric, Voltage
Package / Case
5-CB Formed Leads, PFF
Sensitivity
6.6mV/A