2644LH/2A212000L0
DigiKey Part Number
679-2644LH/2A212000L0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2644LH/2A212000L0
Description
SWITCH ROCKER SP3T 8A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch SP3T 8A (DC) Panel Mount, Snap-In
Category
Actuator Type
Flat
Mfr
Color - Actuator/Cap
Black
Series
Actuator Marking
No Marking
Packaging
Bulk
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Part Status
Active
Features
Jumper needed to achieve triple throw
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 30.00mm x 22.00mm
Circuit
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C