LT3060ETS8-1.8#TRMPBF
DigiKey Part Number
LT3060ETS8-1.8#TRMPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LT3060ETS8-1.8#TRMPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LT3060ETS8-1.8#TRMPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3060ETS8-1.8#TRMPBF
Description
IC REG LIN 1.8V 100MA TSOT-23-8
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TSOT-23-8
EDA/CAD Models
LT3060ETS8-1.8#TRMPBF Models
Current - Supply (Max)
4 mA
PSRR
75dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
45V
Package / Case
SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
TSOT-23-8
Voltage Dropout (Max)
0.51V @ 100mA