LT3060EDC-2.5#TRMPBF
DigiKey Part Number
LT3060EDC-2.5#TRMPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LT3060EDC-2.5#TRMPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LT3060EDC-2.5#TRMPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3060EDC-2.5#TRMPBF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 100MA 8-DFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA 8-DFN (2x2)
EDA/CAD Models
LT3060EDC-2.5#TRMPBF Models
Current - Supply (Max)
4 mA
PSRR
73dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
45V
Package / Case
8-WFDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
8-DFN (2x2)
Voltage Dropout (Max)
0.51V @ 100mA