LT3008IDC-2.5#TRMPBF
DigiKey Part Number
505-LT3008IDC-2.5#TRMPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
505-LT3008IDC-2.5#TRMPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
505-LT3008IDC-2.5#TRMPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3008IDC-2.5#TRMPBF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 20MA 6-DFN
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 20mA 6-DFN (2x2)
EDA/CAD Models
LT3008IDC-2.5#TRMPBF Models
Current - Supply (Max)
1.2 mA
PSRR
61dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
45V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 20mA