LT1963EST-1.8#TRPBF
DigiKey Part Number
LT1963EST-1.8#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LT1963EST-1.8#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LT1963EST-1.8#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1963EST-1.8#TRPBF
Description
IC REG LIN 1.8V 1.5A SOT-223-3
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A SOT-223-3
EDA/CAD Models
LT1963EST-1.8#TRPBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
1.5 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
120 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
63dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage Dropout (Max)
0.55V @ 1.5A