LT1761ES5-3.3#TRMPBF
DigiKey Part Number
505-LT1761ES5-3.3#TRMPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
505-LT1761ES5-3.3#TRMPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
505-LT1761ES5-3.3#TRMPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1761ES5-3.3#TRMPBF
Description
IC REG LIN 3.3V 100MA TSOT-23-5
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TSOT-23-5
EDA/CAD Models
LT1761ES5-3.3#TRMPBF Models
PSRR
65dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 100mA