LT1009IS8#TRPBF
DigiKey Part Number
LT1009IS8#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LT1009IS8#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LT1009IS8#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1009IS8#TRPBF
Description
IC VREF SHUNT 0.4% 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.4% 10 mA 8-SO
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT1009IS8#TRPBF Models
Category
Tolerance
±0.4%
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Temperature Coefficient
35ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Cathode
400 µA
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Reference Type
Shunt
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Fixed
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
8-SO
Current - Output
10 mA