LT1004CS8-2.5#PBF
DigiKey Part Number
LT1004CS8-2.5#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1004CS8-2.5#PBF
Description
IC VREF SHUNT 0.8% 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.8% 20 mA 8-SO
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT1004CS8-2.5#PBF Models
Category
Temperature Coefficient
20ppm/°C Typical
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 10Hz to 10kHz
120µVrms
Packaging
Tube
Current - Cathode
20 µA
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Reference Type
Shunt
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Fixed
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
8-SO
Current - Output
20 mA
Base Product Number
Tolerance
±0.8%