ADPL26001EDDB#TRPBF
DigiKey Part Number
505-ADPL26001EDDB#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADPL26001EDDB#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADPL26001EDDB#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADPL26001EDDB#TRPBF
Description
L IQ BOOST/SEPIC/INV CONV W/ 1A,
Detailed Description
Boost, SEPIC Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1 Output 1A 8-WFDFN Exposed Pad
EDA/CAD Models
ADPL26001EDDB#TRPBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
36V
Mfr
Voltage - Output (Max)
60V (Switch)
Active
Frequency - Switching
2MHz
Function
Step-Up, Step-Up/Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive or Negative
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package
8-DFN (3x2)
Voltage - Input (Min)
3.2V