ADP7112ACBZ-1.8-R7
DigiKey Part Number
ADP7112ACBZ-1.8-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
ADP7112ACBZ-1.8-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
ADP7112ACBZ-1.8-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP7112ACBZ-1.8-R7
Description
IC REG LINEAR 1.8V 200MA 6-WLCSP
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 6-WLCSP (0.95x1.16)
EDA/CAD Models
ADP7112ACBZ-1.8-R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
140 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
320 µA
Control Features
Enable, Soft Start
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
6-XFBGA, WLCSP
Voltage - Input (Max)
20V
Supplier Device Package
6-WLCSP (0.95x1.16)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V