ADP7102ARDZ-3.3-R7
DigiKey Part Number
505-ADP7102ARDZ-3.3-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP7102ARDZ-3.3-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP7102ARDZ-3.3-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP7102ARDZ-3.3-R7
Description
IC REG LIN 3.3V 300MA 8-SOIC-EP
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 8-SOIC-EP
EDA/CAD Models
ADP7102ARDZ-3.3-R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
900 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
1.4 mA
Digi-Reel®
PSRR
60dB ~ 50dB (10kHz ~ 100kHz)
Control Features
Enable, Power Good, Under Voltage Lockout
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-SOIC-EP
Voltage Dropout (Max)
0.325V @ 300mA