ADP2107ACPZ-1.8-R7
DigiKey Part Number
505-ADP2107ACPZ-1.8-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP2107ACPZ-1.8-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP2107ACPZ-1.8-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP2107ACPZ-1.8-R7
Description
IC REG BUCK 1.8V 2A 16LFCSP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 2A 16-WQFN Exposed Pad, CSP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ADP2107ACPZ-1.8-R7 Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
1.2MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
16-LFCSP (4x4)
Voltage - Input (Min)
2.7V