ADP1761ACPZ0.95-R7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ADP1761ACPZ0.95-R7 |
Description | IC REG LINEAR 0.95V 1A 16-LFCSP |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 16-LFCSP (3x3) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ADP1761ACPZ0.95-R7 Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 8 mA |
Mfr | Current - Supply (Max) 11 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 67dB ~ 35dB (10kHz ~ 1MHz) |
Part Status Active | Control Features Enable, Power Good, Soft Start |
Output Configuration | Protection Features Current Limit, Thermal Overload |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 1.98V | Package / Case 16-WFQFN Exposed Pad, CSP |
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.95V | Supplier Device Package 16-LFCSP (3x3) |
Voltage Dropout (Max) 0.053V @ 1A | Base Product Number |