ADP166ACPZN-1.8-R7
DigiKey Part Number
505-ADP166ACPZN-1.8-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP166ACPZN-1.8-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP166ACPZN-1.8-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP166ACPZN-1.8-R7
Description
IC REG LIN 1.8V 150MA 6-LFCSP-UD
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 6-LFCSP-UD (2x2)
EDA/CAD Models
ADP166ACPZN-1.8-R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
2.4 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
6.2 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
6-UDFN Exposed Pad, CSP
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
6-LFCSP-UD (2x2)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V