ADP150AUJZ-2.5-R7
DigiKey Part Number
505-ADP150AUJZ-2.5-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP150AUJZ-2.5-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP150AUJZ-2.5-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP150AUJZ-2.5-R7
Description
IC REG LIN 2.5V 150MA TSOT-23-5
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA TSOT-23-5
EDA/CAD Models
ADP150AUJZ-2.5-R7 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
22 µA
Current - Supply (Max)
320 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.16V @ 150mA