ADP150ACBZ-2.8-R7
DigiKey Part Number
ADP150ACBZ-2.8-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
ADP150ACBZ-2.8-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
ADP150ACBZ-2.8-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP150ACBZ-2.8-R7
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 4-WLCSP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-WLCSP (0.76x0.76)
EDA/CAD Models
ADP150ACBZ-2.8-R7 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
22 µA
Current - Supply (Max)
320 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-WFBGA, WLCSP
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Supplier Device Package
4-WLCSP (0.76x0.76)
Voltage Dropout (Max)
0.16V @ 150mA