ADP124ACPZ-1.8-R7
DigiKey Part Number
505-ADP124ACPZ-1.8-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP124ACPZ-1.8-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP124ACPZ-1.8-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP124ACPZ-1.8-R7
Description
IC REG LIN 1.8V 500MA 8-LFCSP-UD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-LFCSP-UD (2x2)
EDA/CAD Models
ADP124ACPZ-1.8-R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
105 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
280 µA
Digi-Reel®
PSRR
60dB (10kHz ~ 100kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
8-UFDFN Exposed Pad, CSP
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V