ADM7172ACPZ-1.8-R7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ADM7172ACPZ-1.8-R7 |
Description | IC REG LINEAR 1.8V 2A 8-LFCSP-WD |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2A 8-LFCSP-WD (3x3) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ADM7172ACPZ-1.8-R7 Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 2 mA |
Mfr | Current - Supply (Max) 8.7 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Control Features Enable, Soft Start |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case 8-WFDFN Exposed Pad, CSP |
Voltage - Input (Max) 6.5V | Supplier Device Package 8-LFCSP-WD (3x3) |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V | Base Product Number |