ADM7171ACPZ-2.5-R7
DigiKey Part Number
505-ADM7171ACPZ-2.5-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADM7171ACPZ-2.5-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADM7171ACPZ-2.5-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADM7171ACPZ-2.5-R7
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A 8-LFCSP-WD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 8-LFCSP-WD (3x3)
EDA/CAD Models
ADM7171ACPZ-2.5-R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
2 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
6.3 mA
Control Features
Enable, Soft Start
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
8-WFDFN Exposed Pad, CSP
Voltage - Input (Max)
6.5V
Supplier Device Package
8-LFCSP-WD (3x3)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V