ADM7150ACPZ-3.3-R7
DigiKey Part Number
505-ADM7150ACPZ-3.3-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADM7150ACPZ-3.3-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADM7150ACPZ-3.3-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADM7150ACPZ-3.3-R7
Description
IC REG LIN 3.3V 800MA 8-LFCSP-WD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA 8-LFCSP-WD (3x3)
EDA/CAD Models
ADM7150ACPZ-3.3-R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
7 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
12 mA
Digi-Reel®
PSRR
94dB ~ 62dB (1kHz ~ 1MHz)
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
16V
Package / Case
8-WFDFN Exposed Pad, CSP
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V