ADG1609BRUZ-REEL7
DigiKey Part Number
ADG1609BRUZ-REEL7TR-ND - Tape & Reel (TR)
ADG1609BRUZ-REEL7CT-ND - Cut Tape (CT)
ADG1609BRUZ-REEL7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADG1609BRUZ-REEL7
Description
IC SWITCH SP4TX2 4.5OHM 16TSSOP
Detailed Description
2 Circuit IC Switch 4:1 4.5Ohm 16-TSSOP
EDA/CAD Models
ADG1609BRUZ-REEL7 Models
Category
Switch Time (Ton, Toff) (Max)
94ns, 93ns
-3db Bandwidth
78MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Charge Injection
29pC
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
19pF, 59pF
Switch Circuit
SP4T
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
100pA
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
4:1
Crosstalk
-64dB @ 1MHz
Number of Circuits
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
On-State Resistance (Max)
4.5Ohm
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
120mOhm
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Voltage - Supply, Single (V+)
3.3V ~ 16V
Supplier Device Package
16-TSSOP
Voltage - Supply, Dual (V±)
±3.3V ~ 8V