ADG1409YRUZ
DigiKey Part Number
ADG1409YRUZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADG1409YRUZ
Description
IC SWITCH SP4TX2 4.7OHM 16TSSOP
Detailed Description
2 Circuit IC Switch 4:1 4.7Ohm 16-TSSOP
EDA/CAD Models
ADG1409YRUZ Models
Category
Switch Time (Ton, Toff) (Max)
120ns, 120ns
-3db Bandwidth
115MHz
Packaging
Tube
Charge Injection
-50pC
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
14pF, 40pF
Switch Circuit
SP4T
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
200pA
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
4:1
Crosstalk
-70dB @ 1MHz
Number of Circuits
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
On-State Resistance (Max)
4.7Ohm
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
200mOhm
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Voltage - Supply, Single (V+)
5V ~ 16.5V
Supplier Device Package
16-TSSOP
Voltage - Supply, Dual (V±)
±4.5V ~ 16.5V