AD5248BRMZ100
DigiKey Part Number
AD5248BRMZ100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5248BRMZ100
Description
IC DIG POT 100K 10-MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps I2C Interface 10-MSOP
EDA/CAD Models
AD5248BRMZ100 Models
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Tolerance
-20%, +55%
Temperature Coefficient (Typ)
35ppm/°C
Configuration
Rheostat
Supplier Device Package
10-MSOP
Number of Circuits
2
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C