QSH6018-45-28-110
DigiKey Part Number
175-QSH6018-45-28-110-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSH6018-45-28-110
Description
STEP MOTOR HYBRID BIPOLAR 2.1V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Hybrid Frame Size 24 200.0 Step 2.8 A 2.1VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QSH6018-45-28-110 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Size / Dimension
Square - 2.362" x 2.362" (60.00mm x 60.00mm)
Mfr
NEMA Frame Size
Series
Diameter - Shaft
0.315" (8.00mm)
Packaging
Box
Length - Shaft and Bearing
0.945" (24.00mm)
Part Status
Active
Mounting Hole Spacing
1.856" (47.14mm)
Type
Hybrid
Termination Style
Wire Leads
Coil Type
Bipolar
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Voltage - Rated
2.1VDC
Coil Resistance
0.7 Ohms
Current Rating (Amps)
2.8 A
Features
Flatted Shaft
Steps per Revolution
200.0
Rotor Inertia
275gcm²
Step Angle
1.8°
Approval Agency
CE
Accuracy
±5%