LW TTSD-U1V2-FK0PN0-35-20-S
DigiKey Part Number
475-LWTTSD-U1V2-FK0PN0-35-20-STR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LWTTSD-U1V2-FK0PN0-35-20-SCT-ND - Cut Tape (CT)
475-LWTTSD-U1V2-FK0PN0-35-20-SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LW TTSD-U1V2-FK0PN0-35-20-S
Description
LED WHITE DIFFUSED 2PLCC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
White LED Indication - Discrete 3V 2-PLCC
Category
Lens Size
2.40mm Dia
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3V
Series
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Package / Case
2-PLCC
Lens Color
Yellow
Supplier Device Package
Lens Transparency
Diffused
Size / Dimension
3.20mm L x 2.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
2.10mm