LB Y1SG-T1U2-35-1-20-R18-Z | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LB Y1SG-T1U2-35-1-20-R18-Z |
Description | LED BLUE CLEAR SMD R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Blue 470nm LED Indication - Discrete 2.85V 2-SMD, J-Lead |
Datasheet | Datasheet |
Category | Lens Style Irregular |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.85V |
Series | Current - Test 20mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Viewing Angle 120° |
Part Status Active | Mounting Type |
Color | Wavelength - Dominant |
Configuration Standard | Package / Case 2-SMD, J-Lead |
Lens Color Colorless | Supplier Device Package |
Lens Transparency Clear | Size / Dimension 2.45mm L x 1.20mm W |
Millicandela Rating | Height (Max) 0.90mm |