KT DELQS1.12-TIVH-36-S446-10-S
DigiKey Part Number
475-KTDELQS1.12-TIVH-36-S446-10-STR-ND - Tape & Reel (TR)
475-KTDELQS1.12-TIVH-36-S446-10-SCT-ND - Cut Tape (CT)
475-KTDELQS1.12-TIVH-36-S446-10-SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KT DELQS1.12-TIVH-36-S446-10-S
Description
LED GREEN CLEAR SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 528nm LED Indication - Discrete 2.7V 2-SMD, Flat Leads
Category
Current - Test
10mA
Mfr
Viewing Angle
120°
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Wavelength - Dominant
Part Status
Active
Wavelength - Peak
520nm
Color
Grade
Automotive
Lens Color
Colorless
Qualification
AEC-Q102
Lens Transparency
Clear
Package / Case
2-SMD, Flat Leads
Millicandela Rating
Supplier Device Package
Lens Style
Oval with Flat Top
Size / Dimension
1.40mm L x 0.80mm W
Lens Size
1.23mm x 0.60mm
Height (Max)
0.70mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.7V