LMR-240-UF
DigiKey Part Number
1946-LMR-240-UF-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR-240-UF
Description
CABLE LMR-240 TPE FOOT
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Coaxial Cable Enter Number of Feet in Order Quantity 50 Ohms
Category
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Manufacturer
Amphenol Times Microwave Systems
Jacket Color
Black
Series
Conductor Material
Copper, Bare
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Dielectric Material
Foam Polyethylene (FPE)
Part Status
Active
Dielectric Diameter
0.150" (3.81mm)
Cable Type
Coaxial
Shield Material
Aluminum; Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material
Thermoplastic Elastomer (TPE)
VoP, Velocity of Propagation
80.0
Jacket (Insulation) Diameter
0.240" (6.10mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Shield Type
Braid
Spool Size
500.0' (152.4m)
Impedance
50 Ohms