AT04-18PB-BM13
DigiKey Part Number
889-AT04-18PB-BM13-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT04-18PB-BM13
Description
18 POSITION, PCB RECEPTACLE, FLA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 18 position 0.184" (4.68mm)
Category
Fastening Type
Latch Holder
Mfr
Contact Length - Post
0.128" (3.25mm)
Series
Insulation Height
1.010" (25.65mm)
Packaging
Tray
Contact Shape
Circular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Nickel
Connector Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Thermoplastic
Pitch - Mating
Features
Board Guide
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Rows
3
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Row Spacing - Mating
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
13A
Style
Voltage Rating
250V