ST0243-00-N02-B
DigiKey Part Number
115-ST0243-00-N02-BTR-ND - Tape & Reel (TR)
115-ST0243-00-N02-BCT-ND - Cut Tape (CT)
115-ST0243-00-N02-BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST0243-00-N02-B
Description
RF ANTENNA EMBEDDED WI-FI/BT/BLE
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Bluetooth, Wi-Fi Chip Surface Mount
Category
Antenna Type
Chip
Manufacturer
Amphenol RF
Number of Bands
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Return Loss
-10dB
Part Status
Active
Gain
2.3dBi
RF Family/Standard
Bluetooth, WiFi
Power - Max
1 W
Frequency Group
UHF (2GHz ~ 3GHz)
Mounting Type
Surface Mount
Frequency (Center/Band)
2.45GHz
Height (Max)
0.020" (0.50mm)
Frequency Range
2.4GHz ~ 2.5GHz