083-58DCP-2RFX
DigiKey Part Number
ARFX1861-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
083-58DCP-2RFX
Description
CONN UHF PLUG STR CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
UHF Connector Plug, Male Pin Non-Constant Free Hanging (In-Line) Crimp
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
083-58DCP-2RFX Models
Category
Number of Ports
1
Mfr
Housing Color
Silver
Packaging
Bulk
Center Contact Material
Brass
Part Status
Active
Includes
3 pcs - 1 Connector, 1 Coupling Nut, 1 Ferrule
Connector Style
Body Material
Brass
Connector Type
Plug, Male Pin
Body Finish
Nickel
Contact Termination
Crimp
Center Contact Plating
Silver
Shield Termination
Crimp
Dielectric Material
Phenol Formaldehyde (Phenolic)
Impedance
Non-Constant
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
500 V
Cable Group
RG-58, 58A, 58B, 58C, 141, 303, LMR-195, Belden B7806A, 9907
Mating Cycles
500
Fastening Type
Threaded
Base Product Number
Frequency - Max
300 MHz