SFV14R-4STBE1HLF
DigiKey Part Number
SFV14R-4STBE1HLF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFV14R-4STBE1HLF
Description
CONN FPC TOP 14POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
SFV14R-4STBE1HLF Models
Category
Cable End Type
Tapered
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Flat Flex Type
FPC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
14
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Beige
Height Above Board
0.071" (1.80mm)