HE2G10810V10011
DigiKey Part Number
609-HE2G10810V10011TR-ND - Tape & Reel (TR)
609-HE2G10810V10011CT-ND - Cut Tape (CT)
609-HE2G10810V10011DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HE2G10810V10011
Description
INTERCONNECT RECTANGULAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
108 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.024" (0.60mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HE2G10810V10011 Models
Category
Features
Board Guide, Solder Retention
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Surface Mount
Series
Termination
Solder
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Material
Copper Alloy
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Gender
Female
Contact Type
Cantilever
Number of Positions/Bay/Row
54
Color
Black
Number of Positions
108
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Thermoplastic
Pitch
0.024" (0.60mm)