F3311A7H121024E200
DigiKey Part Number
609-F3311A7H121024E200TR-ND - Tape & Reel (TR)
609-F3311A7H121024E200CT-ND - Cut Tape (CT)
609-F3311A7H121024E200DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F3311A7H121024E200
Description
CONN FFC FPC 24POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F3311A7H121024E200 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Contact Material
Phosphor Bronze
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Contact Finish
Gold
Series
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Actuator Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Part Status
Active
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
24
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness
3.00µin (0.076µm)
Termination
Solder
Housing Color
Natural
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.040" (1.02mm)