71600-010LF
DigiKey Part Number
5831-71600-010LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
71600-010LF
Description
Headers&Wire Hsg .100 RECEPT. 2X
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 28-30 AWG
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Fastening Type
Latch Lock
Packaging
Retail Package
Cable Termination
IDC
Part Status
Active
Wire Type
Ribbon Cable
Connector Type
Receptacle
Wire Gauge
28-30 AWG
Contact Type
Female Socket
Features
Feed Through, Polarizing Key, Strain Relief
Number of Positions
10
Contact Finish
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)