10164227-1004A1RLF
DigiKey Part Number
609-10164227-1004A1RLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-10164227-1004A1RLFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-10164227-1004A1RLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10164227-1004A1RLF
Description
BERGSTAK 0.4MM, 100POSITION, REC
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
10164227-1004A1RLF Models
Category
Pitch
0.016" (0.40mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Surface Mount
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
4mm
Number of Positions
100
Height Above Board
0.154" (3.90mm)