10137061-00021LF
DigiKey Part Number
609-6444-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-6444-1-ND - Cut Tape (CT)
609-6444-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10137061-00021LF
Description
CONN RCP USB3.0 TYPEC 24P SMD RA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 1 (USB 3.1 Gen 1, Superspeed (USB 3.0)) Receptacle Connector 24 Position Surface Mount, Right Angle; Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10137061-00021LF Models
Category
Features
Board Guide
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Number of Ports
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current Rating (Amps)
0.25A, 1.25A, 5A
Part Status
Active
Voltage - Rated
100V