6E17C-015S-AJ-120
6E17C-015S-AJ-120
6E17C015SAJ120
DigiKey Part Number
664-6E17C015SAJ120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6E17C015SAJ120
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
6E17C015SAJ120 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Shielded
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C