HE2G10810V10011 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | HE2G10810V10011 |
Description | INTERCONNECT RECTANGULAR |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 108 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.024" (0.60mm) Black |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | HE2G10810V10011 Models |
Category | Features Board Guide, Solder Retention |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Mounting Type Surface Mount |
Series | Termination Solder |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Material Copper Alloy |
Part Status Active | Contact Finish Gold |
Card Type Non Specified - Dual Edge | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Gender Female | Contact Type Cantilever |
Number of Positions/Bay/Row 54 | Color Black |
Number of Positions 108 | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Number of Rows 2 | Material - Insulation Thermoplastic |
Pitch 0.024" (0.60mm) | Termination Rows 2 |