D15S91C6PL00LF
DigiKey Part Number
609-D15S91C6PL00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15S91C6PL00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT PRESS
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
D15S91C6PL00LF Models
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C