D15S91C6GX00LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Image for D15S91C6GX00LF is not available
D15S91C6GX00LF
DigiKey Part Number
D15S91C6GX00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15S91C6GX00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT PRESS
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C